سلبریتی خائن!؟ یا هموطن عصبانی!؟

به نام خدا
در این چند روز اخیر متاسفانه دوباره شاهد یک ناهنجاری اجتماعی – فرهنگی بودیم که البته و بازهم متاسفانه، تعدادش داره بیشتر میشه نسبت به سالهای گذشته.
اینکه دلیلش چیه رو بزارید برای یک فرصت دیگه. در حال حاضر میخوام به موضوع ویدیوی منتشر شده اخیر بپردازم که در آن به گفته کسی که در حال فیلمبرداریست خانم ستاره اسکندری ، بدون حجاب اسلامی دیده میشود و هموطنی که در حال فیلمبرداریست با کلماتی چون سلبریتی خائن و … سوژه را خطاب قرار میدهد.
این شرح واقعه بود.
اما در مورد واکنش ها لازم میدونم چند نکته ای رو که به نظرم میرسه بگم.
نکته نخست درمورد بی حجاب بودن باید بگم که، حجاب در ایران قانون است و در کشور ترکیه که ویدیو در آنجا گرفته شده، قانون نیست. بلکه اختیاری است و هرکسی میتواند حجاب داشته باشد یا نداشته باشد. پس اینکه ایشون در ترکیه حجاب نداره هیچ خلافی مرتکب نشده.
مثل خیلی از ایرانی های دیگه که تو ترکیه یا کشورهای دیگه حجاب ندارند.
حالا اینکه یکسری میگویند چون ایشون مشهور و معروفه باید در همه جا حجاب داشته باشه، نظر این دوستان هست و واسه خودشون هم محترم.

نکته دوم اینکه برخی ها نظر دادند که ایشون چون مسلمون هست باید حجاب رو در همه جا رعایت کنه. و چون رعایت نکرده گناه کرده و باید محاکمه بشه. خدمت این دوستان هم باید عرض کنم که دین هرکسی به خودش مربوط هست و تنها کاری که ما به عنوان مسلمان میتونیم انجام بدیم اینه که اگر صلاحیتش رو داشته باشیم کاملا محترمانه و دوستانه و شخصا ایشون رو امر به معروف کنیم. البته که درنهایت باز انتخاب با خود ایشون هست.
یک پرانتز هم باز کنم که صرفا حجاب معیار مسلمونی نیست، تجسس نکردن و نگه داشتن آبروی مومن و … هم از معیارهای مسلمونیست که امیدوارم همگی رعایت کنیم.

و نکته آخر و به نظر من اصلی اینه که اون هموطنی که داره فیلم میگیره با حرص ، عصبانیت و خشم عجیبی حرف میزنه و اون هنرمند را خائن خطاب میکنه.
بله باید بگم باز برمیگردیم به همون فرهنگ اجتماعی که خیلی درآن مشکل داریم. عصبانیت و خشمی که توی نوشته ام در مورد رامبد جوان و کانادا، بهش اشاره کردم و اینجا نمونه دیگری از آن را شاهدیم.
در نوشته ام در مورد رامبد جوان، خیلی از دوستان معتقد بودن آن عصبانیت ها ناشی از دروغ های رامبد جوان بوده. اما در اینجا چی؟
ستاره اسکندری کی و کجا به حجاب اجباری دیگران را دعوت کرده. یا برعلیه بیحجابی بیانیه داده و …
اگر منظورتان آن ویدیوی کوتاه از برنامه حالا خورشید هست، که هرگز ار روی یک دقیقه صحبت های کات شده از یک مصاحبه نیم ساعته قضاوت نکنید، ثانیا تو هیج کجای اون مصاحبه درمورد اینکه ما باید حجاب داشته باشیم در همه جا صحبت نشده.
در آخر سخنم رو کوتاه کنم که، همونطور که همواره عرض کردم، مشکل عصبانیت، خشم و حال بد ما مربوط به خود ماست.
کاش اونو هرجا که دلمون میخواد و سر هرکسی خالی نکنیم. کاش یاد بگیریم انقدر الکی به کسی تهمت نزنیم. کاش یاد بگیریم کلا کسی رو قضاوت نکنیم. کاش یا بگیریم مهربان باشیم. مطمئنا فارغ از دولت و حکومت و جغرافیایی ، اونطوری زندگیمون بهتر خواهد بود.

ارادتمند
#علیرضا_داودی_نیا

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer