ایران بهشتِ دلالان!

ایران بهشتِ دلالان!

چند روز پیش علی خسروانی، از نمایشگاه داران اتومبیل ، تصویری را منتشر کرد که در آن نشان میداد برخی دلالان با هم جمع شده اند و مانع کاهش قیمت خودرو می شوند. بخصوص خودروی خارجی که مستقیم به دلار وصل است و حالا با تثبیت تقریبی دلار باید کاهش پیدا کند اما دلالان نمیگذارند.
پیش تر نیز امیر مستکین، در گزارشی مفصل به باندبازی های دلالان در سایت هایی مثل دیوار و شیپور پرداخته بود. که آنها هم با تهدید و ترعیب فروشندگان سبب افزایش قیمت خودرو شده اند.

اینها تنها مثال هایی مستند در این زمینه بودند. چندین و چند مثال دیگر نیز در زمینه های دیگه چون خونه و دلار و … هم وجود دارد. مثال هایی که نشان از مافیای دلالی در بازار و قدرت گرفتن هرروز آنها میشود.

اما این حجم از دلالی که تقریبا تبدیل به مافیا شده چرا اینقدر گسترش پیدا کرده در ایران؟ و راه حل آن چیست؟

شاید خیلی ها مسبب اصلی را دولت و عدم نظارت آن بر بازار بدانند. اما من کمی مخالفم. البته که دولت نقش مهمی در کنترل و نظارت بر بازار باید داشته باشد اما من معتقدم سهم دولت در این موضوع بیش از پنجاه درصد نیست که اونم بواسطه همواره تحریم بودن کشور و مشکلات آن حتی کمتر هم هست.

بزارید یه مثال بزنم. فرض کنید الان میخواهید مقداری دلار بفروشید مثلا هزار دلار. وقتی به صرافی یا بانک میروید میبینید که تعدادی دلال روبروی صرافی یا بانک ایستاده اند و دلار شما رو با اندک قیمتی بالاتر از صرافی یا بانک میخرند. شما چه میکنید؟ به آنها میفروشید یا به صرافی و بانک؟

جواب این سوال نشان میدهد که ما چقدر مقصریم در وضع موجود.

بله درسته. تا زمانی که ما بخاطر سود شخصی بیشتر حاضریم دلار و ماشین و …. از دلال بخریم یا به آن بفروشیم، بازار میشود در اختیار دلالان. و منبع قیمت گذاری آنها می شوند و خوب دلال هم بر عکس آنچه نشان میدهد، همیشه به فکر خودشه. اصلا کارش اینه. اگه سود نکنه که صبح تا شب اونجا سرپا نمیمونه.

پس شاید ما به طور مقطعی در معامله با دلالان سود کنیم ولی درکل ضرر کردیم. چون حالا قیمت گذاری در اختیار دلالان افتاده و در خرید یا فروش های بعدی این ما هستیم که متضرریم.

شاید کمی شعاری باشه اما اگه ما با دلالان معامله نکنیم، مطمئنا حضورشون کمرنگ تر میشه.

ارادتمند.
#علیرضا_داودی_نیا

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer