جوکر

چقدر به این جوکر احتیاج داشتیم؟!

تو روزهایی که حال جامعه خیلی تعریفی نیست، تو روزهایی که کرونا روی اون تفریحات کم و بیشمون سایه انداخته و خیلی از دلخوشی هامون رو گروگان گرفته، تو روزایی که سینما و تلویزیون از جامعه عقب افتادند و اقبالشون کم شده، تو این روزایی که اینترنت و پلتفرم های اینترنتی حرف اول رو میزنند، یکی از سرگرمی های ما شده دیدن فیلم و سریال و برنامه های مختلف این پلتفرم ها.
هرچند میان انبوه برنامه های این پلتفرم ها، برنامه های خوب و واقعا جذاب و سرگرم کننده، کمتر از انگشتان دستانمان هست اما همین هم غنیمت است. حالا میان این تعداد انگشت شمار، برنامه های به اصطلاح «ریلیتی شو» بازار داغ تری پیدا کردند. چرا که سبک نوینی از برنامه سازی حداقل تو کشور ما به حساب میایند.
بین این «ریلیتی شو» ها به تازگی برنامه ای پخش میشود با نام «جوکر» یا همون «لطیفه گو» خودمون. برنامه ای که از چند لحاظ قابل بحث و البته تقدیر هست.
اول اینکه مثل بچه آدم در ابتدا اعلام میکنند که این ایده و برنامه کپی از یک نسخه جهانی است و با کمی تغییرات آن را محلی کرده اند. اصلی که قبل از این برنامه کم سابقه بوده و معمولا برنامه ساز ها در ایران آن را رعایت نمیکردند. هرچند هنوز تا اصل کپی رایت و گرفتن اجازه از خالق ایده فاصله داریم اما این میتواند شروع خوبی باشد.
نکته دوم محتوای کیفی برنامه است که در حد استاندارد و قابل قبولی است. از نور و صدا و تصاویر باکیفیت بگیرید تا صحنه و دکور و کارگردانی که بواسطه «ریلیتی شو» بودن، عوامل آن کار سختی رو پیش رو داشتند که باید گفت انصافا خوب از پس آن بر اومدند. که البته طبق آنچه در تیتراژ هم میبینیم، این پروژه کار احسان علیخانی و تیمش است که قبلا هم کارهای باکیفیتی چون ماه عسل و عصر جدید در کارنامه خود دارد.
نکته سوم اما که اصلی ترین بحث ما هم هست، بحث محتوای این برنامه است. یک برنامه با محتوای شاد غیر تکراری. محتوایی که به شدت سرگرم کننده و از آن مهمتر به شدت شاد است. برنامه ای که فارغ از هرگونه شعار و پیام و پند و اندرز، فارغ از هرگونه ژستی، فقط قراره سرگرم کننده باشه. و در همان مسیر هم حرکت می کند. همین موضوع هم سبب ارتباطش با مخاطب شده است.
برنامه ای که باعث میشود ما به سادگی و بی دغدغه بخندیم و برای مدتی هر چند کوتاه سرگرم شویم و شاد باشیم ولذت ببریم. چیزی که تو این شرایط فعلی ما به شدت بهش نیاز داشتیم.

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer